US 550 Nbnd Rmp over Us160 Ml Wilson Gulch
Good Condition16 years old3,545 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | Durango |
| Carries | US 550 Nbnd Rmp |
| Crosses | Us160 Ml Wilson Gulch |
| Coordinates | 37.22681, -107.84126 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 451.8 ft (137.7 m) |
| Max Span | 221.5 ft (67.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 1170.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,545 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-05-V |