US 550 Ml over Gulch B
Good Condition3 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | 0.3 Mi S Of Us160 |
| Carries | US 550 Ml |
| Crosses | Gulch B |
| Coordinates | 37.22448, -107.84200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 134.5 ft (41 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 1973.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-05-BA |