Old Redding Road over Aspetuck River
Fair Condition85 years old1,970 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 150 Ft North Of Route 136 |
| Carries | Old Redding Road |
| Crosses | Aspetuck River |
| Coordinates | 41.22060, -73.32496 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 50.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,970 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04933 |