Judges Hollow RD over Aspetuck River
Poor Condition69 years old310 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | At The Weston Town Line |
| Carries | Judges Hollow RD |
| Crosses | Aspetuck River |
| Coordinates | 41.21347, -73.32901 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 85.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04961 |