Valley Forge Road over Saugatuck River
Good Condition15 years old622 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 2 Miles East Of Route 53 |
| Carries | Valley Forge Road |
| Crosses | Saugatuck River |
| Coordinates | 41.24484, -73.34900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 326.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 622 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 04962 |