Valley Road over Horse Tavern Brook
Good Condition7 years old1,250 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 1000 Ft East Of Route 59 |
| Carries | Valley Road |
| Crosses | Horse Tavern Brook |
| Coordinates | 41.19813, -73.23093 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 177.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,250 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04956 |