Mariomi Road over Silvermine River
Good Condition13 years old800 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 300 East Of Valley Road |
| Carries | Mariomi Road |
| Crosses | Silvermine River |
| Coordinates | 41.17366, -73.47807 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 131.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04999 |