North Wilton Road over Silvermine River
Fair Condition70 years old1,130 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 500 West Of Valley Road |
| Carries | North Wilton Road |
| Crosses | Silvermine River |
| Coordinates | 41.19861, -73.49257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 140.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,130 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04963 |