SR 417 Sce NB 5.2 over SR 535
Good Condition30 years old23,300 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 1.8 Mi N Of Osceola PKWY |
| Carries | SR 417 Sce NB 5.2 |
| Crosses | SR 535 |
| Coordinates | 28.35128, -81.49145 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.4 ft (56.8 m) |
| Max Span | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 749.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,300 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750475 |