SR 417 Sce SB 5.5 over Proposed Road A
Good Condition30 years old23,300 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 4.65 Mi N Of I-4 SR 400 |
| Carries | SR 417 Sce SB 5.5 |
| Crosses | Proposed Road A |
| Coordinates | 28.35462, -81.48762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.7 ft (43.8 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 578.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,300 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750478 |