SR 417 Sce SB 5.9 over Ramp B
Good Condition30 years old23,300 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 5.0 Mi N Of I-4 SR 400 |
| Carries | SR 417 Sce SB 5.9 |
| Crosses | Ramp B |
| Coordinates | 28.35675, -81.48288 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.5 ft (29.1 m) |
| Max Span | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 384.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,300 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750476 |