Sr-50 WB over Sr-436
Good Condition16 years old21,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-50 WB Over Sr-436 |
| Carries | Sr-50 WB |
| Crosses | Sr-436 |
| Coordinates | 28.55710, -81.31093 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 518.7 ft (158.1 m) |
| Max Span | 258.2 ft (78.7 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 2814.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,000 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750560 |