Sr-408 EB Toll Plz over Andes Avenue
Good Condition17 years old50,167 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 4.8 Mi East Of Us-17 |
| Carries | Sr-408 EB Toll Plz |
| Crosses | Andes Avenue |
| Coordinates | 28.53955, -81.31929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Area | 948.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,167 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750580 |