Sr-408 over Semoran Blvd.
Good Condition19 years old167,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-408 - Sr-436 |
| Carries | Sr-408 |
| Crosses | Semoran Blvd. |
| Coordinates | 28.53944, -81.31063 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 157.2 ft (47.9 m) |
| Deck Width | 176.8 ft (53.9 m) |
| Deck Area | 2614.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 167,500 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750581 |