New Indepence PKWY over Sr-429
Fair Condition21 years old8,700 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 7.3 Mi S Of Tpk (exit 15) |
| Carries | New Indepence PKWY |
| Crosses | Sr-429 |
| Coordinates | 28.47438, -81.63160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 208.0 ft (63.4 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Area | 2200.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,700 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750567 |