Malcolm Rd. over Sr-429
Good Condition21 years old101 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 6.2 Mi. South Of Turnpike |
| Carries | Malcolm Rd. |
| Crosses | Sr-429 |
| Coordinates | 28.48902, -81.62531 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 257.2 ft (78.4 m) |
| Max Span | 127.6 ft (38.9 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1129.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750530 |