Sr-429 NB over Tiny Rd.
Good Condition21 years old29,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 4.8 Mi. South Of Turnpike |
| Carries | Sr-429 NB |
| Crosses | Tiny Rd. |
| Coordinates | 28.50500, -81.61183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 118.8 ft (36.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 483.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,750 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750532 |