Sr-408wb To I-4EB over I-4 Ramp-d
Good Condition18 years old12,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.5 Mi East Of I-4 |
| Carries | Sr-408wb To I-4EB |
| Crosses | I-4 Ramp-d |
| Coordinates | 28.53614, -81.37817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 1911.1 ft (582.5 m) |
| Max Span | 220.1 ft (67.1 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 7980.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,500 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750570 |