Lake Underhill Dr. over Sr-408 EB Exit Ramp
Good Condition18 years old14,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.7 Mi W Of Semoran Blvd. |
| Carries | Lake Underhill Dr. |
| Crosses | Sr-408 EB Exit Ramp |
| Coordinates | 28.53914, -81.32219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 316.9 ft (96.6 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 1052.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,750 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750579 |