Conway RD Ramp over Sr-408
Fair Condition16 years old6,100 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Conway RD Ramp At Sr-408 |
| Carries | Conway RD Ramp |
| Crosses | Sr-408 |
| Coordinates | 28.53842, -81.33142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 272.3 ft (83 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 888.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750589 |