Finley Mine Rd. over Yahoola Creek
Fair Condition22 years old75 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 1.5 Mi E Of Dahlonega |
| Carries | Finley Mine Rd. |
| Crosses | Yahoola Creek |
| Coordinates | 34.52877, -83.96037 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 273.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750370 |