Castleberry Br RD over Etowah River
Fair Condition59 years old2,120 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 5.1 Mi SW Of Dahlonega |
| Carries | Castleberry Br RD |
| Crosses | Etowah River |
| Coordinates | 34.47267, -84.03688 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 492.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,120 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750010 |