US 19 Nbl / SR 400 over Chestatee River
Fair Condition50 years old23,500 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 4.5 Mi S Of Dahlonega |
| Carries | US 19 Nbl / SR 400 |
| Crosses | Chestatee River |
| Coordinates | 34.46681, -83.96861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 414.0 ft (126.2 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 1236.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,500 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018700160 |