US 19 / SR 60 over Chestatee River
Fair Condition77 years old17,400 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 2.5 Mi S Of Dahlonega |
| Carries | US 19 / SR 60 |
| Crosses | Chestatee River |
| Coordinates | 34.50012, -83.96874 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 387.1 ft (118 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1687.4 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,400 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018700140 |