US 19 / SR 60 over Yahoola Creek
Fair Condition77 years old17,400 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 2 Mi S Of Dahlonega |
| Carries | US 19 / SR 60 |
| Crosses | Yahoola Creek |
| Coordinates | 34.50845, -83.97464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.9 ft (46.9 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 675.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,400 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018700150 |