Pebble Lane over Riverside Canal
Fair Condition49 years old250 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.0 S. 2.4 W. Parma |
| Carries | Pebble Lane |
| Crosses | Riverside Canal |
| Coordinates | 43.74347, -116.99708 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 86.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027005 |