Stc 3763;market RD over Farmers Coop Sebree Cnl
Fair Condition36 years old830 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.7 S. 3.2 E. Parma |
| Carries | Stc 3763;market RD |
| Crosses | Farmers Coop Sebree Cnl |
| Coordinates | 43.77778, -116.88200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 99.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 830 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027155 |