Fountain Road over Sebree Canal
Fair Condition32 years old100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.7 N. 2.8 W. Notus |
| Carries | Fountain Road |
| Crosses | Sebree Canal |
| Coordinates | 43.76186, -116.85250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 83.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027371 |