Stc 3031;fargo RD over Golden Gate Canal
Fair Condition35 years old290 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.2 S. 1.0 W. Wilder |
| Carries | Stc 3031;fargo RD |
| Crosses | Golden Gate Canal |
| Coordinates | 43.67353, -116.93193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 121.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 290 (2023) |
| Truck Traffic | 38% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027111 |