Stc3718;prple Sage over Willow Creek
Fair Condition51 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.1 N. 0.9 E. Middleton |
| Carries | Stc3718;prple Sage |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 43.73553, -116.60297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027240 |