Stc8317;lansing RD over Willow Creek
Fair Condition37 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.8 N. 2.4 E. Middleton |
| Carries | Stc8317;lansing RD |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 43.74636, -116.57267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 80.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027330 |