Stc 3839;batt Crnr over Golden Gate Canal
Fair Condition26 years old220 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.2 S. 0.5 W. Wilder |
| Carries | Stc 3839;batt Crnr |
| Crosses | Golden Gate Canal |
| Coordinates | 43.67214, -116.92197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 97.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 220 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027256 |