Stc 7863;s.5th AVE over Indian Creek
Fair Condition91 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell;s. 5th Ave. |
| Carries | Stc 7863;s.5th AVE |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.66783, -116.69114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 140.4 ft (42.8 m) |
| Deck Area | 483.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027595 |