E. Simplot Blvd. over Indian Creek
Fair Condition61 years old280 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell |
| Carries | E. Simplot Blvd. |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.66969, -116.69375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 144.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027585 |