S. 4th Avenue over Indian Creek
Good Condition3 years old470 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell; S 4th AVE |
| Carries | S. 4th Avenue |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.66856, -116.69217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 276.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027591 |