Ch 7 over Sugar Creek
Good Condition10 years old100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | 3 Mi. S. Of Ill. 167 |
| Carries | Ch 7 |
| Crosses | Sugar Creek |
| Coordinates | 40.98984, -90.13669 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 181.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048339000000000 |