Seminary Street over Bnsf Railroad
Good Condition11 years old7,150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Galesburg |
| Carries | Seminary Street |
| Crosses | Bnsf Railroad |
| Coordinates | 40.95108, -90.36524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 149.6 ft (45.6 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 699 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,150 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048603000000000 |