Il 120 WB over Rr - Cp
Fair Condition66 years old28,700 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.75 M W Of US 41 |
| Carries | Il 120 WB |
| Crosses | Rr - Cp |
| Coordinates | 42.34685, -87.90566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.8 ft (48.1 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 538.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,700 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049004900000000 |