Il 43 NB over US 41 SB
Good Condition69 years old9,450 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.25 N Of Il 120 |
| Carries | Il 43 NB |
| Crosses | US 41 SB |
| Coordinates | 42.35184, -87.89453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 770.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,450 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049008700000000 |