Il 43 (telegraph) over Il 120
Fair Condition53 years old18,900 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 1.4 M E Of I-94 |
| Carries | Il 43 (telegraph) |
| Crosses | Il 120 |
| Coordinates | 42.34805, -87.89514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 287.4 ft (87.6 m) |
| Max Span | 140.4 ft (42.8 m) |
| Deck Width | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Area | 2347.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,900 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049011100000000 |