Il 120 over Rr - Up & Old Skokie
Fair Condition67 years old28,400 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | Gurnee |
| Carries | Il 120 |
| Crosses | Rr - Up & Old Skokie |
| Coordinates | 42.34814, -87.88904 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.6 ft (83.1 m) |
| Max Span | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Width | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Area | 2094.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,400 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049005100000000 |