Il 120 over US 41
Fair Condition67 years old19,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | Gurnee |
| Carries | Il 120 |
| Crosses | US 41 |
| Coordinates | 42.34790, -87.89241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Width | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Area | 1998.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,300 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049005000000000 |