Deerfield Road over M F N Br Chicago Riv
Poor Condition64 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.9 Mi W Of Il 41 |
| Carries | Deerfield Road |
| Crosses | M F N Br Chicago Riv |
| Coordinates | 42.16741, -87.82926 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 286.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049007100000000 |