Deerfield RD over US 41
Fair Condition66 years old21,700 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | Deerfield & US 41 |
| Carries | Deerfield RD |
| Crosses | US 41 |
| Coordinates | 42.18057, -87.81882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 229.0 ft (69.8 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 1765.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,700 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049007400000000 |