Deerfield RD over Rr - Up & Old Skokie
Fair Condition64 years old21,700 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.3 M W Of US 41 |
| Carries | Deerfield RD |
| Crosses | Rr - Up & Old Skokie |
| Coordinates | 42.17996, -87.82057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 485.9 ft (148.1 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Area | 4013.5 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,700 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049007300000000 |