Deerfield RD over Berkeley AVE
Fair Condition65 years old21,700 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | Highland Park |
| Carries | Deerfield RD |
| Crosses | Berkeley AVE |
| Coordinates | 42.17959, -87.82159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Area | 280.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,700 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049007200000000 |