Adeline RD over Leaf River
Fair Condition68 years old450 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | North Edge Adeline |
| Carries | Adeline RD |
| Crosses | Leaf River |
| Coordinates | 42.14478, -89.49032 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 211.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071300300000000 |