White Eagle RD Tr6 over Leaf River
Fair Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.3 Mi E Of Adeline |
| Carries | White Eagle RD Tr6 |
| Crosses | Leaf River |
| Coordinates | 42.14416, -89.46692 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 209.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071324900000000 |