Prairie RD over Br Of Kyte Creek
Good Condition11 years old125 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 3 Mi SE Of Daysville |
| Carries | Prairie RD |
| Crosses | Br Of Kyte Creek |
| Coordinates | 41.96337, -89.27488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 218.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071334500000000 |