Pond Road over Leaf River
Fair Condition41 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 W Leaf River |
| Carries | Pond Road |
| Crosses | Leaf River |
| Coordinates | 42.12886, -89.45490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 135.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071328100000000 |